AB Komisyonu Başkanı, İsrail’e verdiği “koşulsuz destekten” pişman değil

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 7 Ekim’in akabinde İsrail’e verdiği tek taraflı koşulsuz desteği savundu. Von der Leyen, Hristiyan Demokratlar olarak bilinen Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) AB Komisyonu Başkanı adayı olarak, Avrupa Parlamentosu’nda katıldığı seçim oturumunda Gazze ile soruları yanıtladı.

“Bazı Avrupa ülkeleri Filistin devletini tanıyacaklarını duyurdu. Siz, olayların en başında 7 Ekim’in sonrasında İsrail’e çok hızlı bir şekilde destek verdiniz. Geriye dönüp baktığınızda diğer AB ülkelerinin ve ortaklarınızın desteğini arkanıza almadan çok hızlı davrandığınızı düşünüyor musunuz?” sorusuna von der Leyen, “Hayır.” yanıtını verdi.

Gazze’deki insani felaketin sorumlusu olarak Hamas’ın saldırısını gösteren von der Leyen, “7 Ekim’deki dehşeti tanımak kesinlikle gerekliydi. Bu bir daha asla yaşanmamalı.” dedi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, 7 Ekim 2023’ten bu yana “aşırı İsrail yanlısı duruş” sergilediği gerekçesiyle eleştiriliyor.

İsrail’in Gazze’ye şiddetli saldırılarının 6. gününde bu ülkeye dayanışma ziyaretinde bulunan von der Leyen’in, AB’nin İsrail’e “koşulsuz desteğini” sunması dikkati çekmişti.

İsrailli yetkililerle temaslarında Gazze’deki insani duruma değinmeyen von der Leyen, sivilleri ve altyapıyı hedef alan saldırıların durmasıyla ilgili hiçbir çağrıda bulunmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir